Aden Körfezi\'ndeki görev süresinin 1 yıl daha uzatıldı

Bilgiç, Genel Kurulda üç milletvekiline gündem dışı söz verdi.

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Muğla iline ilişkin yaptığı gündem dışı konuşmada, son günlerde Muğla kamuoyunu yakından ilgilendiren ve gündem olan Menteşe Belediyesinin çimento fabrikası kurulması için ruhsat vermesini hayret, üzüntü ve ibretle izlediğini söyledi.

Gökcan, sözlerine şöyle devam etti:

"Lafa gelince mangalda kül bırakmayan sözde çevreci CHP'liler yine sınıfta kaldı. Yanan orman alanlarını imara açacağımız yalanını söylediler. Biz, yanan ormanları imara açmadık. Yanan ormanları yeşillendirdik, çevreyi ve yeşili koruduk. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, 20 yıllık AK Parti iktidarlarımız döneminde havayı, denizlerimizi, sularımızı, göllerimizi koruduk. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de ifade ettiği gibi; biz doğayı korudukça, doğa da bizi koruyacaktır. CHP'li belediye ise hemşehrilerimizin bütün tepkilerine rağmen Menteşe ilçemizde çimento fabrikası kurulması için ruhsat verdi."

MHP Ankara Milletvekili Nevin Taşlıçay, "gençliğin önemi", CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere ise Adıyaman'ın sorunları hakkında gündem dışı konuşma yaptı.

TBMM Genel Kurulu'nda grup başkanvekilleri yerlerinden söz alarak, değerlendirmelerde bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, tüm İslam aleminin üç aylarını tebrik ederek, "İnşallah, huzur ve sükun içerisinde bu mübarek günleri atlatırız. Yarın da Regaip Kandili. Tüm İslam aleminin Regaip Kandili'ni tebrik ediyorum." diye konuştu.

Elitaş, Genel Kurul'da bu hafta Aden Körfezi ve Somali'yle ilgili cumhurbaşkanlığı tezkeresinin görüşmelerini yaptıktan sonra Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi'nin görüşmelerinin tamamlanacağını ifade etti. Azerbaycan ile müttefiklik ilişkilerini kapsayan Şuşa Beyannamesi'nin onaylanmasına ilişkin teklifin yarın Dışişleri Komisyonu'nda kabul edilmesi halinde Genel Kurul gündemine geleceğini anlatan Elitaş, TBMM'nin Azerbaycan'a yapılan haksızlıklara karşı yekvücut olarak durduğunu kaydetti.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta da üç ayların bütün İslam alemine hayırlı olması temennisinde bulundu.

Ekonominin büyüdüğüne ilişkin açıklamalara değinen Usta, "Hangi sektörün büyüdüğünü görüyoruz. Bankacılık sektörü büyüyor. Bu ekonomide geliri yüzde 90,5 artan başka bir alan, kesim var mı bunu taktirlerinize bırakıyorum." diye konuştu.

Zamların durmak bilmediğini belirten Usta, akaryakıta son bir ayda yüzde 44 zam geldiğini kaydetti.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise üç ayların Türkiye'ye, bütün insanlığa ve Türk İslam dünyasına esenlikler ve faziletler getirmesini diledi.

Yunanistan'ın göçmenlere yönelik sistematik zulüm ve işkencelerinin devam ettiğini vurgulayan Akçay, şunları söyledi:

"Üç göçmen, 31 Ocak 2022'de Yunan sahil güvenlik ekipleri tarafından denize atılarak ölüme terk edilmiştir. Sahil Güvenlik Komutanlığımızın arama kurtarma çalışmaları sonucunda İzmir Karaada açıklarında iki göçmen kurtarılmış, bir kişinin hayatını kaybettiği öğrenilmiştir. 2 Şubat 2022'de Yunanistan sınır birlikleri tarafından ayakkabıları çıkarılmış, elbiseleri soyulmuş bir şekilde sınırdan çevrilen 22 göçmenden 12'si donarak hayatını kaybetmiştir. Yunanistan, 1951 tarihli Cenevre Sözleşmesi'ni ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 3'üncü maddesi kapsamında oluşturulan geri gönderme yasağını açıkça ihlal etmektedir. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve ilgili diğer organlar Avrupa'nın göbeğinde yaşanan insanlık dramına kayıtsız kalmamalıdır. Yunanistan mülteci ve göçmenlere yönelik insanlık ve hukuk dışı eylemleri nedeniyle yargılanmalı ve cezalandırılmalıdır."

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Türkiye'nin dört bir yanında işçi ve emekçilerin direndiğini belirterek, "Kargo çalışanlarından kurye emekçilerine, metal işçilerinden madencilere, otomotiv çalışanlarına kadar çok ciddi bir direniş var. İktidarın ekonomi politikalarına karşı direniyorlar, çalışma koşullarının düzeltilmesi için mücadele ediyorlar, maaş, prim ve diğer hakları için direnmeye devam ediyorlar." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Yunanistan tarafından geri itilen 22 göçmenden 12'sinin donarak hayatını kaybettiğini üzülerek öğrendiklerini belirterek, "Tabii Yunanistan'ın bu tutumu asla kabul, tasvip edilemez. Bu sorunlarla ilgili devletimizin daha duyarlı, daha yüksek refleksli olabilmesi lazım diye düşünüyoruz." diye konuştu.

Bugün üç ayların başladığını anımsatan Altay, üç ayların İslam alemine hayırlara vesile olması temennisinde bulundu. Altay, "Millet bayat ekmek kuyruğunda. Soğuk var, millet üşüyor, kombilerini açamıyor, elektrik şalterlerini açamıyor. Nasıl olacak, bu üç aylar nasıl geçecek, bunu da çok merak ediyorum. Elbet geçer de yani bu mübarek aylarda milletin biraz daha beli doğrulmuş, daha az üşüyen, daha az kıtlık, yokluk, yoksulluk çeken bir hal içinde olmasını isteriz." ifadesini kullandı.

Altay, 210 kilovatsaate kadar olan elektrik tarifesinde fiyat indirimine gidilmesi çağrısında bulunarak, şunları kaydetti:

"Buna bu milletin ihtiyacı var, millet faturalarını ödeyemiyor, faturalar el yakıyor; millet dükkanın ortasında, mangal kömürü yakarak mangalla dükkan ısıtıyor. Türkiye bu halde, Meclis'in milletin içinde bulunduğu bu hali sadece seyretmesi Meclis'in varlık sebebiyle ters düşer. Ben, buradaki bütün siyasi parti gruplarına sesleniyorum: Hep birlikte hükümete buradan yapacağımız bir çağrıyla elektrik ve doğal gaz fiyatlarındaki bu fahiş rakamların vatandaşın ödeyebileceği noktaya çekilmesi konusunda bir çaba ve gayrete ihtiyaç var."

Konuşmaların ardından Genel Kurul'da Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) deniz unsurlarının Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde görev süresinin 10 Şubat 2022'den itibaren 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi görüşmelerine geçildi.

TSK deniz unsurlarının Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde görev süresinin 10 Şubat 2022'den itibaren 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde vuku bulan deniz haydutluğu ve silahlı soygun eylemlerine karşı, 2008'de Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarının alındığı anımsatılan tezkerede, TBMM'nin, 10 Şubat 2009'da TSK unsurlarının söz konusu bölgede görev yapması için bir yıl izin verdiği belirtildi.

Bugüne kadar birer yıllık yetki süresinin 12 kez uzatıldığı aktarılan tezkerede, TSK deniz unsurları konuşlandırılmak suretiyle bölgede seyreden Türk bayraklı ve Türkiye bağlantılı ticari gemilerin emniyetinin etkin şekilde muhafazası ve uluslararası toplumca yürütülen deniz haydutluğu, silahlı soygun eylemleri ve denizde terörizmle müşterek mücadele harekatına aktif katılım sağlandığı, bu alanda BM sistemi içinde ve bölgesel ölçekte oynanan rolün ve görünürlüğün pekiştirilmesinin temin edildiği kaydedildi.

BMGK'nin, bölgeye ilişkin deniz haydutluğu ve silahlı soygun eylemleriyle uluslararası toplumca mücadele edilebilmesine cevaz veren kararlarının süresinin son olarak 3 Aralık 2021'de 1 yıl uzatıldığı hatırlatılan tezkere ile TSK deniz unsurlarının Aden Körfezi, Somali karasuları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerdeki görev süresinin 10 Şubat'tan itibaren bir yıl uzatılması öngörülüyor.